Çukurova’daki 16 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi onay bekliyor!

Çukurova Kentsel Dönüsüm

ADANA’nın merkez Çukurova İlçesi’ndeki 7 bin hak sahibini ilgilendiren 6 milyar liralık yatırımla 16 bin konut yapılması planlanan Belediye Evleri Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda onay bekliyor.

Belediye Evleri Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi uzun hazırlık süreci ve planlanmasının ardından ilgili bakanlığa gönderildi. Yaklaşık 2 yıldan bu yana onay bekleyen projenin Bakanlar Kurulu kararıyla başlatıldığım anlatan Belediye Başkanı Soner Çetin, “Projemiz onaylanması için 2 yüdır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bekliyor. Projeye sadece imza atılacak. Ben onaylanması için ümitliyim, karamsar değilim” dedi.

‘BİR DEFADA EN BÜYÜK YATIRIM’

Kentsel dönüşüm yapılacak alanda işyeri ve konut olarak 7 binden fazla hak sahibinin bulunduğunu aktaran Soner Çetin, şöyle konuştu: “Kentsel dönüşüm alanında son yıllarda süren çalışmaların ardından taşınmazların durunüan saptandı, hak sahipleri belirlendi.

İnceleme ve değerlendirmelerin ardından yapılacak konutların projeleri hazırlandı. Orada yeni bir yaşam alam yapacağız. Toplamda 16 bin konut yapılması planlanıyor. Tahmini olarak 6 milyarlık bir yatırım. Bu cumhuriyet tarihi boyunca bir defada Adana’ya yapılan en büyük yatırım. Dolayısıyla bunun ülke ve  Adana  ekonomisine de çok büyük çarıklık ve hareket getireceğini düşünüyorum. Proje ekonomiye, istihdama katkı koyacak. Projeye onay verilince tedbirimizi alıp firmalardan teminat mektuplarımızı alacağız. Bu kadar büyük bir işin altından herkesin çıkması mümkün değü. Müteahhitler konutlan yapacak, hak sahiplerine teslim) edecek ve kendine kalan yerleri de satacak. Projemiz süresince 3 bakan değişti. Kendisi de eski bir belediye başkanı olan Çevre ve Şehircilik Bakanımızın en kısa sürede onaylayacağım düşülüyor ve umut ediyorum.”

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir