Antalya Ulu Cami ve İslam Sanatları Müzesi’nin ihalesi 13 Ekim’de!

Antalya İhale

Başkan Menderes Türel’in ‘en önemli eserim olacak’ dediği Ulu Cami Projesi ve İslam Sanatları Müzesi 13 Ekim 2016 tarihinde ihaleye çıkıyor.

Başkan Menderes Türel’in ‘en önemli eserim olacak’ dediği Ulu Cami Projesi ve İslam Sanatları Müzesi 13 Ekim 2016 tarihinde ihaleye çıkıyor.

Antalya’nın Kepez ilçesi Fabrikalar Mahallesi’nde Otogar karşısında yer alan eski Köy Hizmetleri alanında yükselecek olan Ulu Cami Projesi ve İslam Eserleri Müzesi için start verildi. Proje 13 Ekim Perşembe günü ihaleye çıkıyor. Proje dahilinde 10 bin kişilik kapalı, 20 bin kişilik açık ibadet alanı, 450 kişilik konferans salonu, 108 kişilik toplantı salonu, fuaye, kafeterya, kütüphane, şadırvan, gasilhane, morg, abdesthaneler, teknik-idari ofisler, çocuk oyunbakım üniteleri ile 700 araç kapasiteli otoparkın yanı sıra taziye ve cenaze alanı da bulunuyor.

YENİ BİR KÜLTÜR MERKEZİ

Ulu Cami ve İslam Eserleri Müzesi, Antalya’nın yeni bir kültür, yaşam ve cazibe merkezi olarak gelecek nesillerce de kullanılabilecek bir eser olacak. Proje tamamlandığında dünyanın pek çok noktasından Antalya’yı ziyarete gelen turistlerin de uğrak noktası olması hedefleniyor.

YEŞİL ALAN UNUTULMADI

Antalya Ulu Cami, geleneksel mimari korunarak, Antalya’nın özgün kültürünü de yansıtan, modern teknolojiyle bütünleşmiş bir formda tasarlandı. Klasik Osmanlı camilerinin gelenekselleşmiş şemasını stilize eden bir çalışma yapıldı. 42 bin 800 metrekarelik proje alanının 12 bin 800 metrekaresi de yeşil alan olacak. 20 küçük, 7 orta, 1 adet de büyük kubbenin bulunacağı camii projesinin dış kaplamalarını doğal taşlar oluştururken, iç kaplamaları ise doğal, taş ve ahşap ağırlıklı olacak.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir