Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli

ev-alirken-nelere-dikkat-edilmelii

Zahmetli bir süreç olan ev satın almada belirlediğimiz kriterlerdeki  nedir? Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? En önemli yaşam alanlarımızın başında gelen evimizi satın alırken, huzurlu ve keyifli zamanlar geçirmemiz için kararımızın yeteri kadar içimize sinmesi gerekir. Bu sonuca ulaşabilmek için de belli kriterler ararız. Peki zahmetli bir süreç olan ev satın almada belirlediğimiz kriterler nedir?

İşinde Uzman Güvenilir Firma

Satın alacağınız konutu yapan firmanın işinde uzman ve güvenilir olmasına dikkat edin. Firmanın referansları, yetki belgeleri ve projelerini kullanan insanların geri bildirimleri çok önemlidir. Konut almadan önce firmadan size güven sağlayacak her türlü bilgiyi ve belgeyi sağlamasını isteyin, çünkü bu sizin en doğal hakkınızdır.

Semt ve Çevre

İçinde yaşarken güvenli ve huzurlu olabileceğiniz bir semt, yaşam kalitenizi artıracaktır. Çevre esnaf ve komşuların size benzer ailelerden oluşması insan ilişkileri açısından da önemli. Örneğin, eğer çocuklu bir aile iseniz yakınınızda çocuğunuzu gönderebileceğiniz kriterlerinize uygun bir okul olup olmadığını da tespit etmekte fayda var. Semtinizin iyi ve bilinir olması evinizin değerini de artıracaktır.

Merkezi Olması

Son yıllarda sitelerin hayatımıza girmesi ile birlikte merkezi anlayışı değişkenlik gösteriyor. Sitenin kendine ait bir merkezi olması da o sitede yaşayabilmek için önemli ölçütlerden biri. Peki başka ne anlıyoruz merkezi olmasından? Özellikle büyük şehirlerde hızlı yaşanan hayatlar için toplu ulaşıma yakın olmak bir evi satın almak için tercih sebebi oluyor. Bu tercih ulaşım maliyetlerinizi de düşürecektir. Merkezi bir konut için başlıca kriterler; iş yerinize, toplu ulaşıma yakın olması ve ihtiyaçlarınıza kolay ulaşabilir olmak.

Sosyal İmkanlar

Yine özellikle çocuklu ailelerin çok fazla önemsediği bu durum ev satın alma kriterlerinde önemli bir yere sahip. Hafta sonu spor yapabileceğiniz, çocuğunuzla güvenli bir şekilde yeşil alanlarda vakit geçirebileceğiniz, bisiklet sürme, yürüyüş gibi aktivite imkanları tanıyan sosyal alanlar günlük hayatınız için önemlidir.

Gürültüden Uzaklaşmak

Herkes evinin merkezi yerlere yakın olmasını ama aynı zamanda gürültüden de uzak olmasını ister. Yoğun ve yorucu bir günün sonunda sakin bir ev yaşamı tabi ki de hakkınız. Bundan dolayı alacağınız konutun ses yalıtımı gibi konfor unsurlarına dikkat etmenizde fayda var.

Evin Konumu

Manzaralı bir ev paha biçilmez bir huzur verir. Eğer çok özgün bir manzaraya sahip değilseniz bile evinizin güneş görmesi, önünün yeterli açıklığa sahip olması, mümkünse ara kat olması evin konumu için dikkate alınması gereken özellikler.

Dairenin Yapısı

Bütçenize uygun olarak satın alacağınız evin yapısını incelemelisiniz. Daire yapısı denince; ısı yalıtımı, teknolojik alt yapı bağlantılarının hazır olması, ısınma probleminin olmaması, oda sayısının ailenizdeki birey sayısıyla doğru orantılı olması ve büyüklüğü gibi konfor unsurlarını kriter olarak sıralayabiliriz.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli

mynet

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir